- nahrávanie 64in/34out stôp súčasne
- Mastering
- nahovorenie textov native speakermi
Srdce ((e)) štúdia tvorí
* Presonus StudioLive 32.4.2AI
* Presonus RM32AI
* Presonus Capture
* Presonus Studio One
* Apple MacBook Pro
Capture ™ 2.x je prvá digitálna audio multitrack aplikácia na nahrávanie navrhnutá tak, aby živé nahrávanie bolo rýchle a jednoduché. So vzhľadom a dojmom štandardných digitálných viacstopových hard-disk rekordérov, je okamžite familiárna pre hudobníkov a zvukových inžinierov.
Capture je určený výhradne pre zvukové mixpulty STUDIOLIVE ™. Capture umožňuje okamžité nastavenie a nahrávanie priamo z mixážneho pultu bez konfigurácie. Spustenie nahrávania pomocou jediného kliknutia.
Digitalizácia analógového zvukového signálu sa robí meraním napätia signálu v pravidelných intervaloch. Čím kratšie budú intervaly, tým viac meraní urobíme za určitý časový úsek a tým presnejšie priebeh zvuku zachytíme. Získame tak kvalitnejší záznam. Počet meraní za určitú časovú jednotku sa nazýva vzorkovacia frekvencia (sampling rate) a udáva sa v kHz (napr. frekvencii 11 kHz zodpovedá 11 000 meraní za sekundu)
Najnižšie hodnoty vzorkovacej frekvencie sa používajú pri digitalizácii telefónneho hovoru (bežne je to 8000 Hz). Jednou z najnižších používaných hodnôt vzorkovacej frekvencie je 11,025 kHz. Ďalej sa používa 22,05 kHz a pre digitalizáciu veľmi kvalitnej nahrávky, zodpovedajúcej kvalite CD audio nahrávky, sa používa frekvencia 44,1 kHz a 48 kHz, čo predstavuje 44 100 a 48 000 údajov za sekundu.
Ďalším parametrom kvality nahrávky je veľkosť vzorky (sample size). Udáva sa v počte bitov. Čím väčší počet bitov, tým presnejší údaj získame a môžeme zachytiť väčšie rozdiely v hlasitosti. Pre uloženie nameranej hodnoty sa používa najmenej 1 byte, t. j. 8 bitov, pri kvalitných nahrávkach sa využíva 16 bitov, pri stereo hudbe potom máme dvakrát 16 bitov.
Vzorkovanie a prevod analógového signálu sa robí pomocou prevodníka A/D (analog-to-digital) uloženého na zvukovej karte. Pri prehrávaní záznamu je treba spätne digitálny signál previesť na analógový pomocou prevodníka D/A. Na kvalite analógovo-digitálneho prevodníka (zvukovej karty) závisí kvalita výsledného digitalizovaného zvuku. Najčastejšou metódou prevodu analógového signálu na digitálny je Pulzná kódová modulácia (PCM).